Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie przez nasz serwis to proszę opuść stronę. Pozostanie na niej oznacza akceptację naszej polityki cookie.

Rainbow

Odkurzacz Rainbow w walce z alergią

Alergie to w obecnych czasach niezwykle częsta przypadłość - prawie każdy z nas się z nią spotkał, wiele osób codziennie cierpi z jej powodu. Problem nie jest trywialny - dotyczy już około 25-35% naszej populacji. Tak! Niemal co trzeci obywatel Polski jest alergikiem!

Alergia jest schorzeniem, które posiada wiele odmian. Najczęstszą z nich, to występującą u około 22% populacji pyłkowica. Jej objawy, takie jak ciągły katar, zaczerwienienie oczu, duszność i swędzenie skóry, są zwykle następstwem uczulenia na pyłki drzew, chwastów, traw, znacznie rzadziej na zarodniki grzybów.

Analogicznie działać może ekspozycja na kurz, w którym żyją niewielkie roztocza – pajęczaki, odżywiające się wszelkimi resztkami ogranizmów. Gdy listę uzupełnimy o naszych ukochanych domowników - kotki, pieski, świnki morskie (które nie uczulają, jak się powszechnie sądzi swoją sierścią, lecz zwykle resztkami naskórka, wydzielninami, śliną lub surowicą) – to mamy już komplet wyzwań dla naszego systemu obronnego.Roztocze

Jak więc z Alergią należy walczyć? Lekarz przepisze natychmiast leki blokujące reakcję alregiczną naszego organizmu na podrażnienie, poradzi, iż należy unikać alergenów, być może podejmie się odczulania. W gruncie rzeczy zajmie się jednak tylko jej objawami - my natomiast staramy się walczyć z przyczyną schorzenia poprzez redukcję ilości alergenów w otoczeniu.

Odkurzacz

Pierwsza nasza wskazówka będzie nieco opatrzna: na co nie należy zwracać uwagi, gdy wybieramy urządzenie z przeznaczeniem dla alergika. Odpowiedź, mamy nadzieję, zaskoczy większość naszych czytelników. Nie powinno się bowiem uwzględniać mocy silnika odkurzacza – czyli w zasadzie jedynego parametru podawanego przez wszystkich producentów. Dlaczego? Bo jest on jedynie miarą ilości prądu zużywanego przez silnik odkurzacza, nie uwzględnia np. jego efektywności, stopnia zabrudzenia czy użytej technologii filtrowania. Kolejny parametr który zwykle przeceniamy to "skuteczność podnoszenia słupa wody" (podawana w opisach jako moc ssania). Już sama nazwa tego parametru jest dziwna i niezrozumiała. Ma ona potencjalne znaczenie jedynie podczas zasysania dużych cząstek np. piasku - podczas, gdy nękające nas alergeny są wielokrotnie mniejsze i potrafi je podnieść nawet najlżejszy powiew wiatru…

Co jest zatem istotnym parametrem dobrego odkurzacza? Jest to CFM – czyli wielkość przepływu powietrza przez cały system filtracji. Parametr, który uwzględnia całą konstrukcję urządzenia – od mocy silnika począwszy na grubości użytych rur skończywszy. Jest to jedyny realny wskaźnik jakości odkurzacza. Im większy przepływ – tym efektywniej wyciągasz pyłki z dywanów i łóżek , tym głębiej przedmuchujesz zakamarki materaca, czy też poduszeczki Twojego dziecka. Niestety, część producentów odkurzaczy, którzy publikują wielkość CFM nieco naciąga wyniki, podając je np. bez węża i z idealnie czystym workiem (który już takim nie jest po pierwszym użyciu). Prowadzi nas to do drugiego istotnego parametru charakteryzującego dobre urządzenia – systemu filtracji i zbierania nieczystości przez odkurzacz.

Klasyczne rozwiązania, w przeciwieństwie do odkurzaczy Rainbow, bazują na systemie workowym, uzupełnionym o dodatkową filtrację. Mamy zatem silnik, przed nim worek. Silnik wyje i wciąga powietrze, z którego nieczystości są (lub powinny być) zatrzymywane w worku. Jakość tej operacji zależna jest oczywiście od jakości worka. Niestety, panuje tu pełna dowolność inspirowana wyłącznie pomysłami marketingowców. Cóż bowiem oznacza deklarowana w wielu modelach odkurzaczy sześcio, siedmio czy też ośmiokrotna filtracja? Kilka pierwszych „filtracji” to wielowarstwowy worek papierowy (ze względu na ochronę przede zapchaniem z zasady nie blokujący w większym stopniu bardzo drobnych cząsteczek; jak pamiętamy alergeny są małe). Kolejna filtracja to zwykle milimetrowej grubości flizelina zamontowana przy wejściu powietrza do silnika – zatrzyma ona kawałek papieru, ale na pewno nie alergen. Ostatnia zapora klasycznego odkurzacza, to pakiet filtrujący na wyjściu powietrza z sinika – na ogół oparty na technologii hepa lub mikrofiltracji.

Dla alergików z takiej „zaawansowanej, wieloetapowej” filtracji istotny jest jedynie worek jako bardzo wstępny strażnik i końcowy hepa jako rzeczywista blokada pyłków wydostających się z odkurzacza. Niestety, oba te elementy mają dość niepożądaną cechę – bardzo szybko się lubią zapychać. Zablokowany worek oznacza bardzo duże zmniejszenie CFM, podobny efekt daje zapchany filtr wyjściowy (a dodatkowo wówczas powietrze ucieka niedoskonałymi uszczelnieniami wokół niego). Nie oznacza to, że każdy odkurzacz workowy jest nieprzydatny dla alergików (przecież przynajmniej teoretycznie można zrobić bardzo duże worki i szczelne filtry) – ale niestety większość z nich tak. W tym niestety wszystkie popularne modele, dostępne w osiedlowym sklepie AGD.

Alternatywne dla systemów workowych rozwiązanie to… technika bezworkowa. Występuje ona w dwoch wersjach: mokrej i suchej. Nie będziemy omawiali filtracji suchej, która w testach efektywności zatrzymywania drobnych cząstek plasuje się jeszcze poniżej technologii klasycznej – a skupimy się jedynie na filtracji opartej na wykorzystaniu wody, na przykładzie wiodącego na rynku rozwiązania – odkurzaczy Rainbow amerykańskiej firmy Rexair.

Odkurz roztocza

Odkurzacze Rainbow jak wszystkie odkurzacze z filtrem wodnym - nie posiadają w swojej konstrukcji klasycznego worka. Nic tu zatem się nie zapcha, nie śmierdzi i nie trzeba wyrzucać gdy się zapełni. Zamiast worka używany jest duży zbiornik ze zwykłą, czystą wodą z kranu - przez który przepływa  zassane przez rury odkurzacza powietrze z nieczystościami. Nad warstewką wzburzonej wody bardzo szybko wiruje separator drobin – „topiący” nawet najdrobniejsze cząsteczki (a więc i alergeny) w wodzie. Wstępnie oczyszczone i nawilżone w kąpieli wodnej powietrze kierowane jest następnie do filtrów wyjściowych (stosunkowo dużych i bardzo szczelnych), gwarantujących niemal przemysłową czystość wydostającego się z odkurzacza powietrza. Ważną cechą odkurzaczy Rainbow jest niezależność wielkości przepływu i skuteczności działania od ilości pochłoniętych zabrudzeń – stale masz do dyspozycji bardzo duży przepływ powietrza!

Rainbow dla alergików

Z alergii niestety większość z nas nigdy się nie wyleczy. Nie ma tu uniwersalnych leków, w pełni skutecznych rozwiązań i cudownych środków. Dlatego też tak ważna jest codzienna dbałość o czystość środowiska w którym mieszkamy i pracujemy. Wybór dobrego odkurzacza jest tu kluczowy – zwykłe urządzenia dla alergika mają wartość podobną jak miotła: coś zamiotą, a przy okazji rozproszą alergeny po całym pomieszczeniu. Odkurzacze Rainbow, rozwiązania pionierskie w dziedzinie filtracji wodnej, pozwalają natomiast w znaczącym stopniu pomóc walczącemu z alergią organizmowi. Jeśli chciałbyś zapoznać się z tą technologią - zapraszamy na bezpłatny i niezobowiązujący pokaz odkurzacza Rainbow.!

.
Jesteś tutaj: Home o Rainbow Rainbow a alergie